Contoh RPH



RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN  3 BAHAGIA



Mata Pelajaran :          Bahasa Melayu

Kelas                  :          3 Bahagia                               

Tarikh                 :          15 April  2014 

Hari                     :          Ahad   

Masa                   :          8.15 - 8.45 pagi                        

Bil Pelajar          :          28 orang

Tema                   :          Keluarga Bahagia.

Tajuk                   :          Keluarga Adam



Fokus Utama  :  5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan 
                                 intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

                                 Aras 1(i)     : Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi
                                                     yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan :  7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan yang 
                                             tersurat dan tersirat.

                                             Aras 1 (i)  : Menerangkan maklumat tentang
                                                               pengalaman sedia ada.

Objektif           :    Di akhir pelajaran murid-murid dapat:

       i.     Membaca petikan bertajuk “Keluarga Adam” dengan sebutan 
              dan intonasi yang betul.

       ii.    Memberi maklumat yang tersurat dan tersirat dalam petikan
              yang disediakan.

       iii.   Mengenalpasti kata nama khas dan kata nama am.

Kemahiran bahasa    :   Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.

Sistem bahasa            :  1.  Morfologi  : kata nama khas dan kata nama am

                                       2.  Sintaksis    : Ayat tunggal, ayat majmuk, ayat Tanya

                                       3.  Kosa kata : Tanggungjawab, mendidik, gotong-
                                                               royong, cemerlang , beruntung dan
                                                               membimbing.

Pengisian Kurikulum :

       Ilmu                 :     Pendidikan Moral

       Nilai murni     :    -    Bahagia         

              -       Kasih sayang

              -       Hormat-menghormati

              -       bekerjasama

Kemahiran bernilai tambah  :

       Belajar Cara Belajar               :  Membaca

       Kemahiran berfikir                  :  menghubungkait, menganalisis, penyelesaian
                                                        masalah.

       Pembelajaran                          :  mengaitkan pengalaman sedia ada

       Pengetahuan Sedia ada           :  mempunyai keluarga sendiri, membina ayat

       Bahan Bantu Belajar               :  Note book, projector, skrin, slide power point,
                                                        petikan Pemahaman dan  lembaran kerja.





Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
Catatan
Langkah/masa
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi         
( 5 minit)
1. Guru bersoaljawab dengan murid
2.Guru menunjukan beberapa slid keluarga bahagia.
3. Bersoaljawab dengan murid tentang:
i. Adakah kamu mempunyai keluarga?
ii. Berapakah orangkah ahli keluarga kamu?
iii. Apakah aktiviti yang kamu lakukan bersama keluarga pada hujung minggu?
6. Guru mengaitkan tajuk pelajaran hari itu.
1.  Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.
2. Murid memerhatikan slide yang ditunjukan oleh guru
2.  Murid menjawab soalan-soalan yang dikemukan oleh guru berdasarkan paparan tersebut.
BBM : keluarga bahagia, komputer/LCD

Nilai :
 kasih sayang, hormat menghormati.
Langkah 1 
(5 minit)

Petikan Keluarga Adam 
1. Guru membaca petikan
2. Guru bersoaljawab tentang isi petikan.
3.Guru memberi contoh kata nama khas yang terdapat dalam petikan.
1. Murid mendengar bacaan guru.
2. Murid diminta membaca petikan secara kelas, kumpulan dan individu
3. Murid menjawab soalan guru.
4. Murid menggariskan contoh kata nama khas yang diberi oleh guru dan murid memberi kata nama khas yang mereka tahu berdasarkan petikan.
BBM :
Petikan “Keluarga Adam”
Strategi:Direktif kontekstual
Langkah 2 
(10 minit) 

Aktiviti kumpulan
1. Guru agihkan murid kepada 4 kumpulan.




1. Kumpulan 1&2  Menyusun dan menulis ayat-ayat yang sesuai
mengikut urutan isi
2. Kumpulan 3&4 mencari dan menulis semula ayat yang mengandungi kata nama khas dan kata nama yang terdapat di dalam petikan
3. Wakil kumpulan bentang hasil perbincangan di hadapan kelas.
KB: Penyelesaian masalah,
KP: Verbal linguistic.
BBB: Kad-kad arahan
Strategi: Kontekstual metakognitif
Nilai: Kerjasama, berkeyakinan.
Langkah 3
(8 minit)

Penilaian 
Menjawab teka silangkata
1. Guru mengedarkan borang silangkata
2. Guru memberi penerangan apa yang perlu dilakukan.
3. Guru menyuruh murid
melengkapkan silangkata.
1. Murid menjawab soalan silang kata mengikut urutannya.
2. Bincang jawapan soalan silang kata.
Strategi : Kontekstual metakognitif
Kb: Penyelesaian masalah.

Penutup

(2 minit)


Pengukuhan/
pengayaan/
pemulihan

1. Guru memberi pengukuhan kata nama khas. Kata nama am

Murid menyebut kata nama khas dan kata nama am berulang kali
.
Lembaran kerja

No comments:

Post a Comment